Přejít k hlavnímu obsahu webu
Úvod » Aktuality » ART PROTIS a textilní koláže v Kaplance
Výstava JINDŘIŠŠKA VÍCHOVÁ - Galerie Kaplanka Protivín 2013

- nevíte o co jde?

V sobotu  9.  listopadu  2013  ve  14:00  hodin se v protivínském Infocentru a galerii Kaplanka uskutečnila vernisáž výstavy TAPISERIÍ ART-PROTIS a TEXTILNÍCH KOLÁŽÍ Jindřišky Víchové.

Výstavu zahájil její spolužák akademický malíř VÁCLAV ŠEVČÍK - grafik, typograf a fotograf. Zavzpomínal na společná léta škole u profesora Františka Muziky a její jemnost a pečlivost v tvorbě.

Atmosféru vernisáže příjemně doprovodil na kytaru Petr Lukeš.

K vidění jsou příjemné a jemné abstrakce, květinové motivy, ale i obrázky z cest i blízkého okolí. Listopadové počasí už nepřeje moc procházkám a tato výstava je příjemný zastavením. Výstava potrvá do 28. prosince 2013.

Otevřeno po-pá 8:00–16:00, sobota 9:00-12 :00

 

 Galerie

 

O autorce:

JINDŘIŠKA VÍCHOVÁ

se narodila 22. března 1932 v Praze. Její otec byl lesníkem. Dětství i mládí prožila v úzkém kontaktu s přírodou, v myslivnách u obce Hřešihlavy a na Skřeži nad městem Radnice na Rokycansku. Obecnou školu navštěvovala v Hřešihlavech, měšťanskou v Radnicích. V letech 1947-51 absolvovala Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze u prof. Zdeňka Balaše a Dr. Karla Tondla. V letech 1951- 56 studovala na speciální škole pro užitou grafiku a typografii u profesora Františka Muziky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kterou ukončila státní zkouškou v roce 1956. Vedle vlastní samostatné tvorby byla v letech 1975-79 zaměstnána jako výtvarnice v Čsl. televizi, od r. 1979 externě spolupracovala s redakcemi časopisů Elektronika, E+MY, Květy, s Čsl. televizí, reklamní agenturou Rapid, LoBy, aj. Kromě propagační grafiky a kaligrafie se věnovala textilní technice art protis a textilní miniatuře. Tapiserie Jindřišky Víchové byly zakoupeny do Anglie, Německa, Rakouska, Švédska, Švýcarska a USA.

Autorka žije střídavě v Praze a v Heřmani u Písku.

Svou tvorbou byla Jindřiška Víchová zastoupena na výstavách:

 • 1963 – Praha, Dům barikádníků
 • 1978 – Praha, Frágnerova galerie
 • 1979, 1981 – Praha, Galerie mladých
 • 1981 – Blansko, Kultrurní dům
 • 1982 – Praha, Galerie D
 • 1983 – Bratislava, Čsl. televize
 • 1985 – Brno, Technické muzeum
 • 1988 – Praha, Městský výbor Čsl. akademie věd
 • 1989 – Praha Výstaviště, Salon užitého umění -
 • 1989, 1990 – Praha, G4 Modrý pavilon – Liberec, fakulta VŠST
 • 1993 – Praha, Karolinum
 • 1997 – Havlíčkův Brod, Státní galerie
 • 1998 – Praha, Mánes, Hotel Regina
 • 2003 – Radnice u Rokycan, Židovská synagoga
 • 2005 – Vodňany, Městské muzeum a galerie.

 

Art-protis

Technologii výroby Artprotisu vynalezli v roce 1964 František Pohl, Václav Skála a Jiří Haluza v brněnské Vlněně. Následně sklízel Art-protis veliký obdiv ve světě – zejména na světových výstavách EXPO v roce 1967 v Montrealu a v roce 1973 v Osace.
Artprotis je československý patent, u jehož zrodu stáli v 60. letech minulého století také grafici a výtvarníci Jiří Trnka, Antonín Kybal a Alois Fišárek. Vychází ze starého umění tapiserie, jeho vizuálního i akustického působení v interiéru. Odstraňuje však už milenium starou pracnost a cenovou nedostupnost a zároveň otevírá nové výtvarné možnosti, ve staré klasické technologii neuskutečnitelné. Podkladem je vlněný materiál, na jehož povrch výtvarník klade podle svého tvůrčího záměru různobarevná vlněná rouna, krajky, filmtisk či lurexové folie. Tak vzniká barevný textilní obraz, prakticky libovolného rozměru. Technika art protisu dovoluje zcela neomezenou škálu barev, lazur i struktur. Každý art protis je, podobně jako gobelín, neopakovatelným originálem a je následně prošit na speciálním unikátním stroji a připraven k zavěšení či napnutí na rám. Lze jej prát, žehlit a je upraven i proti molům. Do moderních interiérů vnáší pocit tepla a odstraňuje akustické problémy. Doplňuje intimně nejen bytové prostory, ale je vhodným dekorativním prvkem všech veřejných representačních interiérů. Jediný ateliér v Brně, kde tuto techniku využívali, už nepracuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktuality

21.7.2017

Prográmek na úpravu fotografií

ZPS 18 lencik
Fotografie se upravují odedávna. U klasické fotografie...

20.6.2017

Strakonické kropítko – mlžítko

Kropítko Strakonice
Zaregistroval jsem na internetu, že Strakonice mají na...

16.6.2017

Kde se vzali vynálezy a technologie?

Video vynálezy
Říkává se, že „nouze naučila Dalibora housti“....