Přejít k hlavnímu obsahu webu
Úvod » Aktuality » Píšu do Bruselu
Škvarková pomazánka z tofu

Při jenom z nákupů potravin jsem při prohlížení regálů zahlédl konzervu „Škvarková pomazánka“.

Jsem kluk z vesnice. Vzpomínky na dětství u babičky. Tradiční zabijačka s jitrnicemi a jelity, ovarem a dalšími nezbytnostmi k této události se vážící. Dalším bylo škvaření sádla a zlatavými škvarky, ze kterých se po umletí stala úžasná pomazánka, která se tu a tam dá ještě koupit.

Oči zajiskřily. Vzpomínky na jedinečné, křupavé a lahodné škvarky. Čtu dál. Rostlinná pomazánka, slovenština mi nedělá problém a hlava rovnou překládá. CO TO JE!? 

To přece nejde? Prohlížím dál.

Při bližším prozkoumání složení: tofu, sojové boby, cibulové škvarky 10% …

Škvarková pomazánka z tofu

Mám rád uzené tofu, kuskus, luštěniny a mnoho dalšího, určitě stravu pestrou. Přesto se nemohu smířit s tímto názvem. Sice jsem neochutnal, ale i dle složení uvnitř dobré pochutiny a potraviny.

Přesto mne zaráží a mate ten název – „Škvarková rastlinná nátierka.“ Raději jsem kouknul do wiki – „Škvarky“  - výrobek  vyškvaření tuku z tukové vrstvy, v Česku nejčastěji získávány při škvaření vepřového sádla. Krom oleje, což by mastnotu mohlo trochu připomenout, ten je stejně řepkový a palmový.

Co na to Brusel? Zakázali název „Rum“, i když po ochutnání karibských rumů  na Protivínských slavnostech už to trochu chápu. Dalším zákazem „pomazánkové máslo“ a mnoho dalšího.

Nebudu se pouštět do sporu s vegetariány, vegany a dalšími. Určitě by se dal vymyslet odpovídající název. Předejít nedorozuměním s „masožravci“.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktuality

21.7.2017

Prográmek na úpravu fotografií

ZPS 18 lencik
Fotografie se upravují odedávna. U klasické fotografie...

20.6.2017

Strakonické kropítko – mlžítko

Kropítko Strakonice
Zaregistroval jsem na internetu, že Strakonice mají na...

16.6.2017

Kde se vzali vynálezy a technologie?

Video vynálezy
Říkává se, že „nouze naučila Dalibora housti“....