Přejít k hlavnímu obsahu webu
Úvod » Aktuality » Vyšel první Osmák
Osmák - Základní škola Protivín

aneb jak se před 30 lety psal školní časopis, když nebyly počítače

Někdy v první nebo druhé třídě jsme na základní škole měli zkusit složit básničku. To se mi povedlo a paní učitelka mne označila za „básníka.“ Už si nevzpomenu, co to bylo. Něco o jablíčku … není důležité.

Můj tatínek fotil a občas přispíval do novin (Zítřek, Jihočeská Pravda, Mladá fronta), co se dělo v Protivíně a další zajímavosti, co kde potkal. Toto mne ovlivnilo a inspirovalo. Fotografování jsem dále zlepšoval ve fotokroužku u pana učitele Jiřího Hájka.

Bavilo mne číst a hodiny českého jazyka a literatury s paní učitelkou Věrou Piklovou mne bavily. Přiznám, že psaní i pravopis to nebylo úplně mé, ale literatura to dohnala, včetně nádherných dějepisných hodin. Na vnitřní straně sešitu jsme si napsali „Historia magistra vitae.“ – „Dějiny jsou učitelkou života.“ Historie je pro mne vášeň.

To je i jeden z důvodů, proč jsme s paní učitelkou a dalšími příznivci iniciovali vznik „Protivínského vlastivědného klubu.“ 

Byla tu osmá třída a napadlo mne, že bych mohl založit třídní časopis. Název se nabízel sám „OSMÁK.“  Vycházel jako čtrnáctideník. Psalo se o tom, co se dělo ve třídě, škole i městě.

Dnes by to bylo jednoduché: na počítači, vytisknout a nakopírovat. Před 30 lety byl sice cyklostyl, ale k tomu nebyl přístup. Doma byl psací stroj. Za použití třech kopíráků na světě byly 4 výtisky. Pokud si to někdo zkusil, tak ví o čem mluvím. Pokud se stala chyba, zkusit ji přepsat, několika údery na to samé místo. Pak se i v papíru udělala černá dírka. Nebo opravit tužkou. Ve finále, papiry s kopíráky vyndat a založit nové.

Jeden na nástěnku, druhý paní třídní učitelce Marii Hlaváčové, třetí do ředitelny školy a poslední do mého archivu.

1. číslo byl formát A5 – psal jsem tam, co mne zaujalo. Od dalšího čísla se velikost zvětšila na A4. Od 3. čísla už bylo vydání dvoustránkové.

Ve třídě ke mně přidali další: Gábina Johannová, Jana, Osvaldová, Marcela Babáková, Milan Hofhanzl – nosil vtipy, Jiří Dobřemysl, Martin Klinkáček a mnoho dalších.

V psaní jsme se střídali, holky kreslily obrázky, křížovky. Vyšlo 16 čísel a jedno zvláštní vydání.

Pravidelné rubriky:

  • naši oslavenci
  • sci-fi povídka 2912
  • vtipy a citáty
  • osmisměrky a křížovky
  • soutěže

Poděkování sponzorům – rodičům, za podporu, jak technickou (psací stroje, pravítka …) a spotřební materiál (papíry, pastelky a fixy).

Vím, že něco vydávali v třídě bratra Petra, spolu s Markem Mošovským a dalšími. O dalších pokračovatelích nevím. Třeba se mi touto cestou někdo přihlásí.

Závěrečné slovo šéfredaktora

Závěrečné slovo šéfredaktora

Uveřejňuji pár ukázek toho unikátního dílka, které oslavuje 30. narozeniny.

Galerie


Dnes toto zužitkovávám na tomto webu a následně i na #ProtivinNet – Co se děje v Protivíně a okolí.

__________________________________________________________________________________

Poznámka pod čarou:

Pro detailisty učitele oslovuji pan a paní, i když jsem si plně vědom, že v té době by mělo být správně historicky – soudružky a soudruh učitel. Pro mne to je učitel/ka autorita, i když v dnešní době to nemají jednoduché. Zajmout nastupující generace. Jak jsme mohli ukončit základní vzdělání bez Google a Wikipendie?

Zaujal mne článek na blogu Běly Poláškové s názvem Škola základ života

Nepřipomíná Vám to něco?

 

 

 

 

 

 

1 komentář u “Vyšel první Osmák

  1. Pingback: #ProtivinNet | Lenčík - Radek Lenemajer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktuality

21.7.2017

Prográmek na úpravu fotografií

ZPS 18 lencik
Fotografie se upravují odedávna. U klasické fotografie...

20.6.2017

Strakonické kropítko – mlžítko

Kropítko Strakonice
Zaregistroval jsem na internetu, že Strakonice mají na...

16.6.2017

Kde se vzali vynálezy a technologie?

Video vynálezy
Říkává se, že „nouze naučila Dalibora housti“....