Přejít k hlavnímu obsahu webu
Úvod » Palisáda » Sokolovna Protivín
 •  - prostor kultury mého dětství a dospívání.
  Od dětských karnevalů, přes cvičení, promítání kina až po koncerty, divadlo.
  Základem vychování mladého muže a ženy je umění tance – taneční. Prožívání listopadu 1989 s informací o rezignaci vlády. První nesmělé krůčky na parketě,  pády a první lásky. Potkání se spolužáky ze základky. Mnoho dalších zážitků.
  Tanec má mnoho příznivých vlivů na člověka.
  Plesy a další taneční zábavy jsou důležité v období vegetačního klidu a dlouhých nocí.
  Neformální setkávání a další sociální propojování lidí. Lidi se potřebují potkávat a seznamovat. Dámy ukázat šaty a pánové probrat na baru důležité události. Většina měst a vísek má při nepřízni počasí takovýto sdružovací prostor. Slavnosti, ohňostroj jsou příjemné akce, přesto je nenahradí. Dětské karnevaly, taneční, plesy, diskotéky.
  Chápu, že ekonomika je důležitá – přesto sociologický dopad má svůj vliv.
  ___________________________________________________________
  Diskuze na FB k článku
  Sokolovna Protivín

  Sokolovna Protivín

  http://pisecky.denik.cz/zpravy_region/sokolovna-by-potrebovala-62-milionu-pujde-to-levneji-20140221.html
  Tomáš Monty Motyčák Nevim muj nazor je ze jsou to vyhozeny penize ktere by sa dali rozhodne lip investovat nez do obektu ktery bude vyuzivan minimalne. Treba takove namesti a ta ulice co je v kostkach by si to rozhodne zaslouzila vic. Nehlede na zasitovani. Kdy kanalizace a voda je v silenym stavu
 • Jiří Morávek Částečně souhlasím: náměstí a ulice Mírová i Jiráskova včetně podzemních sítí, potřebují nutně investici. Možná bych řekl, že do nové sokolovny by se mělo přijet po nové silnici  Investici potřebuje nutně i objekt školy. Ale investici do sokolovny bych neoznačil jako zbytečnou. A jen těžko je možné mluvit o nevyužívání, když není zřejmé, co v objektu bude. To je to samé, jako mluvit o vysokých provozních nákladech, když objekt není v provozu. Je řada možností, co v tom objektu může být a jen od toho se bude odvíjet využitost objektu a provozní náklady.
 • Tomáš Monty Motyčák Ano to je ta otazka. Jak to vyuzivat. Ono investovat takovy balik peneze pro to aby tam bylo tanecni a dejme tomu 10 plesu je opravdu spatne rozhodnuti. A jake jine vyuziti by tam mohlo byt?? Krome toho ze je to pamatka
 • Pavel Jaroš Nebo wietnamci
 • Jiří Morávek Souhlasím. Podle mě by bylo neobhajitelné dát částku zmiňovanou v článku jen kvůli pořádání 10 plesů, každá investice má mít smysl. A ten je potřeba najít nebo vytvořit. Jedna možnost je kombinace sportovního a společenského využití, mít to i jako sál pro koncerty a divadelní vystoupení. Napadají mě i další možnosti. Vemte si píseckou sladovnu: před časem se řešilo, že je prázdná a nevyužitá. A nyní se tam pořádá jedna úspěšná akce za druhou. Pokud by celou částku na sokolovnu mělo platit město, je to nereálné, ale když dostanete 90 % dotace, tak to vypadá přijatelněji.
 • Tomáš Monty Motyčák Tak rozhodne by bylo nejdulezitejsi mit nejprve nejaky plan. Sportovni vyuziti si tam nedokazu predstavit a pokud ano rozhodne ne v tomto rozpoctu. I kdyz dejme tomu. Nejakej milionek navic se v teto investyci strati. Co se tyce koncertu, myslim ze belveder je k tomu idealni hlavne z duvodu otevreneho prostoru a ne zadychane mistnosti s omezenou kapacitou. A i tak ty koncerty zadna slava. Kapely co pritahnou lidi jsou zase o jinych penezich a kapacita cca 250 lidi to opravdu neni to prave. Ano divadlo tu nemame. Ale mame zde kino a uprime tak navstevovany taky neni ( z doslechu osobne jsem tam nebyl). Ale nechci tady davat jen negativa. Je to jen muj nazor. Samozrejme sokolovna tak nejak k Protivinu patri ale jak je zmineno cinany tady nepotrebujeme je jich tady dost a o hernach nemluve!
 • Jiří Morávek Už stávající projekt města v sobě zahrnuje i sportovní využití. Pokud si dobře vzpomínám na projekt, byla v něm i umělá lezecká stěna. A podle informací, které máme, bylo na poslední akci v sokolovně, na maškarním, 600 lidí. To už mi přijde jako slušná kapacita…
 • Tomáš Monty Motyčák Ano 600 lidi je slusna navsteva. Ktera rozhodne bude pravidelna. V jakem roce byl posledni maskarni? Uz vebec nevim kdy se to zavrelo. Uz to bude asi dyl. Posledni vevec k tomu. Budu vam drzet palce aby se vam to povedlo. Aby jste dostali 90% dotaci. Aby veskere prace probehli tak jak maji a bez vycepraci. Aby ten rozpocet nahle nebyl o deset M vice. Budu se tesit az si tam zalezu na stene. Nebudu muset do lanoveho centra ktere je na to perfektne prizpusobeno. Myslim ze pokud tam bude divadlo rad se prijdu podivat. Preci jen do pisku je to dal a jezdi tam hodne lidi z protivina. Jen na koncert tam v zivote nepujdu. Pokud se zde mluvi o divadle sportu a salu a dalsich x moznostech ten prostor se asi malicko zmensi. Kulturni pamatka ano ale jsme male mesto a sokolovnu to neutahne. Doba se meni. A bohuzel k horsimu. A slava sokolovny v devadesatych letech je bohuzel nenavratne pryc. Ale palce vam drzim.
 • Jiří Morávek Jestli mám správnou informaci, tak se zavřela v roce 2002. Nápad s lezeckou stěnou není našeho sdružení, ale města. Předpokládám, že i město by projekt upravilo, když třeba v Písku mezitím vzniklo lezecké centrum. Máte pravdu, že stavební práce mohou překročit rozpočet projektu. Já si zase třeba myslím, že stavební rozpočet připravený před krizí, by dneska měl být nižší. Nebo, že když stavební práce rozdělíte tak, aby měli šanci přihlásit se i menší stavební firmy a živnostníci, tak že ty náklady budou nižší. Tohle je debata zajímavá, ale akademická. Podstatný je ten začátek a na tom se asi shodneme. Někdo musí dobře uvážit, zda má a v jaké podobě, rekonstrukce sokolovny smysl. Nikdo z nás si nemyslí, že má být sokolovna zrekonstruována tak, jak je teď projekt připraven, když by si pak město drbalo hlavu nad vysokými provozními náklady. My jen říkáme dvě věci: 1. Město potřebuje prostor pro potkávání lidí, akce pro dospělé i děti. 2. Stojí tu zavřená sokolovna a s tím objektem je potřeba něco udělat. Pokud by se tyto dvě věci potkaly, bylo by to skvělé. Máte pravdu, že doba se mění k horšímu, ale pokud se tím necháme jen unášet, tak se to nikdy nezmění. My radši zkusíme chvíli plavat proti proudu
 • Josef Kubička Mám malý nápad jak hradit provoz. Sál musí být multifunkční. Jedna možnost je skládací squashové kurty (například jako v hale v Týně (tam jsou vložené do haly pevně). Je tam dost naplněno . Jeden kurt 100-200 Kč na hodinu s minimálními režijními náklady. Na případný ples by se složily a jelo by se dál.
 • Andrea Sklářová Marková Tak hlavně že jsou miliony na jiné věci, které podporuje pan starost….. A na ty důležité a potřebné i pro jiné lidi než sportovce se nemyslí….Myslím, že by si to sokolovna zasloužila! Víc se raději vyjadřovat nebudu
 • Tomáš Monty Motyčák Cekal jsem kdy nekdo na toto tema narazi. Ano na fotbalovim hristi se vybudovalo spoustu veci. A stale se buduje. Jsou tam kurty tenisova stena plazovej volejbal nohejbal a jeste mozna neco. Ano skolni hriste bylo zekonstruovano na umelej povrh. A to si urcite zaslozilo. Otazkou je kolik to mesto stalo. A tam jsme u tech vysokych dotaci. Ano sokolovna si urci zaslouzi zustat ikonou mesta, ale porad jsem jeste neslysel konkretni vec ktera na to vse bude vydelavat. A to je ta hlavni otazka
 • Milan Brůžek O tom, že v Protivíně chybí sál pro pořádání společenských akcí typu plesů, zábav, tanečních kurzů a jiných podobných společenských akcí není pochyb. Pro město, jako je Protivín, je to dle mého názoru ostuda. O potřebě stavět podobné sály a pořádat akce, kde se občané scházejí a tím si vytvářejí spolu lepší vztahy, věděli již naši předkové. Proto je také stavěli. V Protivíně hrozí, že nové generace nebudou vědět, co to plesy, společenský tanec, chování na nějaké společenské úrovni apod. jsou a vymažou si to ze života tak, jako cikánské děti chodit do práce. Těm to také starší cikánské generace nenaučily a dopadlo to tak, jak to dopadlo.
 • Andrea Sklářová Marková Já bych osobně na ples šla ráda a myslím, že bych nebyla jediná….A organizací si myslím, že je v Protivíně dost co by ho uspořádali. A to nejsou jenom plesy, ale spoustu dalších akci. A pro ten squashový kurt bych byla také, ale otázka jako moc by se to chytlo…. Na druhou stranu si měl Tome pravdu že by zasloužila i silnice okolo opravit, takový tankodrom nemají asi nikde.
 • Jiří Morávek Doufám, Monty, že do toho „vše“, počítáte i to, co jste vyjmenoval vy  I sport, stejne jako kulturu, přece musí skoro vždy města (nebo obecně stát) dotovat. A kde se na to vezme? No přece vždycky z našich daní, jine penize nejsou k dispozici. A je dobře, že to obce dělají, je to jejich role, aby se lidi (a občas i deti), neflakali jen po hernach a nonstopacich. Takže díky za každou novou možnost, jak trávit aktivne a slusně čas!
 • Pavel Koc Historie protivínské sokolovny se začala psát získáním pozemku v centru města. Sokolové založili 23. ledna 1921 družstvo pro postavení sokolovny a zadali projekt na výstavbu nového sportovně-kulturního centra města. Projekt budovy sokolovny zpracoval známý pražský arch. Fr. Krásný. Z jeho pera vzešly významné projekty jako např. Živnostenská banka ve Vídni, Úvěrová banka v Lublani, upravil a restauroval starý Platýz na Národní tř. v Praze, Tyršův dům na Malé Straně, sletiště VIII. sokolského sletu v Praze a asi 150 sokoloven v našich městech.

  Stavba sokolovny byla povolena 21. července 1922 a základní kámen byl položen o necelý měsíc později. Na stavbě sokolovny se podíleli nejen samotní členové Sokola, ale i ostatní občané Protivína a to s obrovským úsilím. Díky tomu mohla být sokolovna již 1. února 1923 otevřena slavnostní akademií 4. února téhož roku se v sokolovně pořádaly šibřinky s účastí 1147 návštěvníků.
 • Pavel Koc Takže postaveno bylo za rok a půl. O opravách se začalo mluvit již v 70. letech minulého století. A zavřena je více než 11 let.
 • Pavel Koc Souhlasím s panem Kubičkou, že jediný smysl dává sokolovna jako multifunkční prostor, stejně tak to bylo od samého začátku, tj. sportovně-kulturní centrum města. Za sebe musím říci, že místa, kde se daří spolkovému životu, kde se lidé rádi potkávají a přemýšlejí o společné zábavě se točí vždy kolem nějakého sálu, kolem nějakého místa setkávání, příkladem mohou být Skály, můžeme jim aktivitu jen a je závidět, nebo lépe, můžeme se inspirovat.
 • Jiří Morávek Je to fakt, když chceme ve Skalách udělat ples, musíme si termín rezervovat již na podzim. Když nám na plese místní udělali výčet akcí, které v sále mají, tak mi spadla čelist.
 • Milan Brůžek Jasně, že multifunkční. To byla sokolovna vždycky. Já sám jsem tam chodil cvičit, pak jsem tam učinkoval na harmoniku a cvičil na akademiích, pak jsme tam měli zkušebnu s kapelou a taky jsem tam odehrál s kapelou několik pěkných produkcí. Krásné a populární byly maškarní pro děti. To bylo vždy plno. Taneční kurzy jsou určitě také třeba, když vidím na plesech, jak mladí tančí jako „sloni v porcelánu“.
 • Jiří Morávek Doufám, Milane, že těmi mladými nemyslíš nás
 • Tomáš Monty Motyčák Ano. Mate vsichni pravdu. Bylo by to dobre kdyby sokolovna fungovala. Jen si proste nedokazu predstavit kdo to bude a cim dotovat. Pokud zustaneme u cisla 2,5m rocne za provoz ktery je v clanku zverejneny tak kdyz dobre tri mesice plny sezony plesu jednoho dvou turnusu tanecnich a par lidi na squash to opravdu nezaplati. Ja nejsem proti sokolovne. Jen uvazuji v cislech. Pokud to nekdo dokaze zpocitat a vyvratit cisla ktery jsou udana a zrealizovat to tak proc ne. Rad budu chodit na maskarni s malou do sokolovny. Ano Skaly maji krasny sal. Ale urcite ne s rozpoctem 60m+. Nesmime zapominat, ze jsme maly mesto. Bohuzel
 • Jiří Morávek To číslo 2,5 mil. Kč se dá vyvrátit snadno. V článku se zmiňuje, že jde hlavně o vytápění. Jasně, pokud tam budu topit starou plynovou kotelnou s mizernou účinností, tak budou náklady třeba takhle vysoké. Pokud bych topil elektřinou, nechám tam městský rozpočet. Tak co kdyby se tam topilo třeba štěpkou z mestske zeleně? A máte náklady na provoz o řád nižší. Nemluvě o možnosti jiných obnovitelnych zdrojů. Nebo třeba kogenerační jednotka na plyn. Vysoce účinná výroba tepla i elektřiny. Všechno je to jen o tom najít rovnováhu mezi investičními a provozními náklady. Ale na začátku je stejně rozhodnuti o účelu objektu. Od toho se to odvíjí.
 • Tomáš Monty Motyčák Ano to je rozumne. Rozhodne z mestske zelene by neco bylo. Urcite ne na cely provoz ale castecne ano. Pak jen doufat ze nezdrazi stepku jako vyletela cena pelet. Jinak ano. Ted jen rozumnej a vydelecnej plan na ucel sokolovny
 • Jiří Morávek Přesně tak. A k tomu je potřeba veřejná diskuse, bavit se se školou, školkami, se spolky, se sportovními organizacemi, jaké jsou jejich potřeby. Zkusit rozmyslet celoroční náplň. Pokud nenajdu plné vyuziti jen u nás, tak se zkusit zamyslet, jestli by…Zobrazit více
 • Tomáš Monty Motyčák O kolik se projevi kotel na stepku v rozpoctu? S dostatecnym vykonem?? S jakou spotrebou? Kolik stepky vyprodukuje mesto? Na kolik vyjde rozdil? Proc tedy nezrenovovat ketelnu ktera by vytapela treba i panelaky? Nebo jak jsou vytapeny. Je to rozhodne zajimave ta stepka ale porad ty cisla. Vydel jsem prumerny odpad z mestsky zelene a moc m3 z toho opravdu nebude. Drevo jde stale nahoru a stepka pujde sni. Takze pocitat a pocitat. Je to rozhodne beh na dlouho trat

   

 • Jiří Morávek Jak psal výše Pavel- o rekonstrukci se mluví už desítky let. Takže je to běh na dlouhou trať  Na druhou stranu, naše město není jediné, co podobný problém řeší, a úspěšné příklady odjinud ukazují, že to jde…
  ___________________________________
  Vodu a koupání mám rád.
  Přesto sdružovací prostor má pro mne větší význam než 2 měsíce léta ke koupání …
  Bazen v Protivín _Denik_2014_03_06 (2) Bazen v Protivín _Denik_2014_07_19 (2)

4 komentáře u “Sokolovna Protivín

 1. Pingback: Výsledky voleb v Protivíně 2014 | Lenčík - Radek Lenemajer

 2. Pingback: Protivín má nového starostu | Lenčík - Radek Lenemajer

 3. Pingback: Nejlepší tanečník ve své váhové kategorii | Lenčík - Radek Lenemajer

 4. Pingback: Mužské labutí jezero | Lenčík - Radek Lenemajer

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Aktuality

21.7.2017

Prográmek na úpravu fotografií

ZPS 18 lencik
Fotografie se upravují odedávna. U klasické fotografie...

20.6.2017

Strakonické kropítko – mlžítko

Kropítko Strakonice
Zaregistroval jsem na internetu, že Strakonice mají na...

16.6.2017

Kde se vzali vynálezy a technologie?

Video vynálezy
Říkává se, že „nouze naučila Dalibora housti“....